(!LANG:שיעור הדרכה"я и здоровый образ жизни". Занятие с элементами тренинга по формированию навыков здорового образа жизни "быть здоровыми хотим"!}

יַעַד: גיבוש מודעות לערך הבריאות כבסיס ליישום מוצלח של ערכי חיים; מימוש תחושת חשיבות הבריאות והצורך ביחס זהיר והכרחי אליה.

משימה:

לקדם את המודעות לערכים של אורח חיים בריא לבריאות;

לקדם הטמעת ידע על גורמי סיכון לבריאות;

לעזור למודעות להתנהגות ולאורח החיים של האדם עצמו כגורם החשוב ביותר המשפיע על בריאות האדם.

תרגיל "כללים לעבודה בקבוצה"

מטרה: לגבש את כללי העבודה בקבוצה.

הפסיכולוג מבקש מהמשתתפים להגיב בתורות על כלל אחד.

תרגיל "מחכה"

מטרה: לקבוע את הציפיות של התלמידים מכיתות. המשתתפים כותבים על תקוותיהם על מדבקות ססגוניות בצורת תפוחים ומצמידים אותן לעץ התפוח.

אגדת המנדרין הפומפוזית

פעם בסין הישנה חיה מנדרינה חכמה אך גאה מאוד (פקיד ממשלתי). כל היום הוא לא עשה דבר מלבד לנסות שמלה עשירה ולהראות את האינטליגנציה שלו. כך חלפו ימים אחר ימים, שנים אחר שנים... ואז התפשטה הידיעה ברחבי הארץ כי נזיר התיישב בקרבת מקום, חכם יותר ממנדרינה. המנדרין כעס נורא, אבל לא הביע זאת במחווה או במילה. הוא החליט להכריז על דו-קרב ולהגן על תהילת החכמים בצורה לא ישרה: "אקח פרפר בידי, אסתיר אותו מאחורי גבי ואשאל מה יש בידי, חי או מת? אם הנזיר אומר שהוא חי, אני אחנוק את הפרפר, ואם הוא מת, אשחרר אותו". ואז הגיע יום הקרב. אנשים רבים התאספו באולם המפואר, כולם רצו לראות את התחרויות של הכי הרבה אנשים חכמיםבעולם. המנדרין ישב על כס מלכות גבוה, מחזיק פרפר מאחורי גבו וממתין בקוצר רוח לבואו של הנזיר. אבל אז נפתחה הדלת, ואדם קטן ורזה נכנס לאולם. הוא ניגש, בירך ואמר שהוא מוכן לענות על כל שאלה. ואז שאלה המנדרינה המתנשאת: "תגיד לי, מה אני מחזיק בידיים - חי או מת?" חייך החכם והשיב: "הכל בידיים שלך". נבוך, שחרר המנדרינה את הפרפר מידיו, והוא עף משם, מנפנף בשמחה בכנפיו הבהירות.

דִיוּן:

מה אתה מבין בביטוי "הכל בידיים שלך"?

מי אחראי להחלטה שאנו מקבלים?

סיכום. כל מה שאדם עושה תלוי קודם כל רק בו, הבחירה יכולה להשפיע על עתידו.

סיעור מוחות "מהי בריאות?

מטרה: להפעיל את הידע של המשתתפים על חשיבות הבריאות, להגדיר את מושג הבריאות. הפסיכולוג אומר שהבריאות חשובה מאוד בחיינו. ידועות יותר מ-200 הגדרות למושג "בריאות". בואו נגדיר מהי בריאות. כל הצעות המשתתפים כתובות על הלוח. לפי ארגון הבריאות העולמי, בריאות היא מצב של רווחה גופנית, נפשית או חברתית מלאה ולא רק היעדר מחלה או חולשה.

פעילות גופנית מה מעצב את הבריאות?

מטרה: לקבוע את מאפייני ההתנהגות ואורח החיים כגורמים החשובים ביותר המשפיעים על בריאות האדם.

הפסיכולוג מזמין את המשתתפים לחשוב אילו גורמים משפיעים על בריאות האדם. הצעות כתובות על פתקיות. לאחר שנכתבו כל המשפטים, הפסיכולוג מציע לשלב גורמים דומים, ולהדגיש את המהותיים שבהם: תורשה, רפואה, סביבה, אורח חיים אנושי. מחקר מדעיתן לנו את התוצאות הבאות על המשמעות של השפעת גורמים מסוימים על בריאות האדם:

תורשה - 20%;

רָמָה תמיכה רפואית - 10%;

אקולוגיה - 20%;

אורח חיים - 50%.

למרות שישנם מספר גורמים חשובים המשפיעים על התפתחות ותחזוקת הבריאות, ההתנהגות האנושית, אורח חייו הוא מכריע בשמירה על הבריאות.

תרגיל "שינוי"

מטרה: הפעלת קשב, הסרת מתח פסיכולוגי. המנחה מזמין את הילדים להחליף מקום על בסיס מסוים. למשל, בעלי שיער בלונדיני משתנים, עיניים כהותוכו..

תרגיל "דרכים לאורח חיים בריא"

מטרה: גיבוש הבנת המשתתפים את מהות אורח חיים בריא, באילו פעולות והתנהגות הוא בא לידי ביטוי. המנחה מגדיר "אורח חיים בריא". אורח חיים בריא היא פעילות חיונית של אדם התורמת לשימור וחיזוק בריאותו.

המשתתפים מאוחדים בשלוש תת-קבוצות שכל אחת מהן מקבלת משימה: ליצור "דרך לאורח חיים בריא" על גליל נייר.

חשוב לשים לב ולעזור למשתתפים לגבש את עמדותיהם בנושא שימור התפתחות הבריאות. ענה על השאלה: "מה לעשות, איך לפעול?".

תרגיל "חיוך במעגל"

מטרה: ליצור אווירה חיובית בקבוצה.

המאמן מזמין את כל המשתתפים לשלב ידיים ולחייך אל השכן במעגל.

יַעַד:קידום אורח חיים בריא בקרב מתבגרים, גיבוש גישה ערכית לבריאותם.

משימות:

1. לתת מושג על המושגים "בריאות" ו"אורח חיים בריא" במובן הרחב של המילה: היבטים פיזיים, חברתיים, נפשיים.

2. לתרום להיווצרות הצורך באורח חיים בריא.

מהלך ההכשרה:

היי ח'ברה! כשאנחנו פוגשים אנשים, אנחנו אומרים שלום.

אנחנו אומרים לך "שלום", מה שאומר שאנו מאחלים לכולכם בריאות טובה! האם אי פעם חשבת מדוע ברכה לאנשים מבוססת על איחולי בריאות זה לזה?

בריאות לאדם היא אחד הערכים העיקריים.
בואו נברך אחד את השני בשפות שונות.

אילו מילות ברכה אתה מכיר? (ילדים שמות את המילים).

בריאות היא ערך ועושר,

יש להעריך את בריאותם של אנשים!

לאכול נכון ולעשות ספורט

ולהתמזג, ולהיות חברים עם טעינה.

כדי ששום מחלה לא תעלה,

כך שהלב פועם באופן שווה, כמו מנוע,

אין צורך לעשן או לשתות או לכעוס

בחיוך, להביס כל תוכחה.

אורח חיים בריא זה כוח!

אחרי הכל, החיים אינם בשום מקום בלי בריאות.

בואו נהיה חזקים ויפים ביחד

אז השנים לא יהיו בעיה עבורנו!

אנחנו מזמינים אתכם לשחק קצת.

ולמשחק הראשון קוראים - "אסוציאציות". (משימות לפי חוליות).

חבר'ה, אתם חייבים לרשום אסוציאציה אחת על פיסת נייר אחת למילה שאני אבטא (יש 5 פיסות נייר).

מילה: בריאות .

(זמן בחירת אסוציאציות - 2 דקות, מוזיקה מתנגנת במהלך המשימה).

כל יחידה קוראת את מילות השיוך שלה, הכתובות על פיסת נייר.

וכך, בריאות עבורך היא...

(רשום את מילות האסוציאציות הכתובות על פיסת נייר).

ותלמדו עוד על בריאות מהסיפור שלנו.

אז חברים, מה זה בריאות? אנשים ניסו לענות על שאלה פשוטה לכאורה זו מאז ימי קדם.

"בריאות היא מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית מלאה", כלומר בריאות היא מצב תקין של הגוף, כאשר כל האיברים שלנו פועלים יחד, באופן קצבי, בתיאום אחד עם השני סביבה(שאיפה - נשיפה, שינה - ערות).

כעת נדון מהי בריאות מנקודת המבט של שלושה היבטים. מידע זה יעזור לך להשלים את המשימה הבאה.

יש לך עלונים עם מילים - אסוציאציות. תצטרך לצרף אותם לעגלה, מהי בריאות, לדעתך, אומרת המילה הזו (על הקיר יש קטר קיטור עם שלוש קרונות: עגלה אחת - בריאות חברתית, 2 מכוניות - בריאות נפשית, 3 עגלה - בריאות גופנית).

בואו נסתכל תחילה על הבריאות הגופנית.

בריאות גופנית קשור לעבודת הגוף שלנו, חשוב לנו לדעת איך הגוף שלנו צריך לעבוד. קודם כל, אדם חייב להיות בעל גוף בריא, מבנה גוף נכון, יפה, משקל מספיק, גובה ביחס לגילו.

לאדם חייב להיות טוב אימון פיזיוזה חזק חוזק שרירבידיים וברגליים, נסבל היטב אימון גופני, למרות שאינך מרגיש מאוד עייף, אל תתעלף. בְּלִי סָפֵק, איש בריאלעיתים רחוקות סובל מהצטננות ומחלות אחרות, כלומר יש לו טוב תפקוד מגןנגד וירוסים, חיידקים.

עכשיו בואו נחשוב מהי בריאות חברתית?

בריאות חברתית של האדם - אין זה אלא פעילותו החברתית, התנהגותו בחברה, יחסו האישי לעולם. כלומר, כאן נוכל לשקול את אותן תכונות אישיות שיבטיחו הרמוניה בין הצרכים האיש הזהוהחברה כולה.

חשוב מאוד שאדם ישאף למימוש עצמי ולתמיד התפתחות אישית. חלקם, למשל, מוצאים דרך למימוש עצמי בלימודים או בקריירה, אחרים במשפחותיהם ובילדיהם.

לפיכך, בריאות חברתית פירושה יכולת לתקשר עם אנשים אחרים בתנאים של הסביבה החברתית שמסביב ונוכחות של קשרים אישיים המביאים סיפוק.

תַחַת בריאות נפשית אנו מבינים את הרגשות שלנו, כלומר. מצב רוח (טוב, עליז או עצוב, רע), הרגשה של שמחה, חברות, אהבה, הבנה הדדית, כבוד הדדי וכן הלאה, אבל יש רגשות רגשיים כמו פחד, דיכוי, השפלה, טינה, כאב. ותלוי איך הרגשות שלהם שולטים, כך גם הבריאות הרגשית שלנו תהיה.

חשובה למצב חיובי נוח של הגוף היא רכישת חברים טובים, אדם אהוב, הנוכחות משפחה שלמה(אמהות ואבות). חשוב מאוד שאדם יובן בסביבתו, שהוא עצמו יבין אחרים, שהוא מסוגל לא רק לבטא את טענותיו לזולת, אלא גם להיכנע לזולת, לא ליצור מצבי קונפליקט.

אז, חבר'ה, בחנו את שלושת ההיבטים העיקריים של בריאות המהווים את הבסיס לאורח חיים בריא.

ונעבור לתרגיל הבא. "קטר קיטור של בריאות".

תרגיל עם אסוציאציות מילים.

צריך לצרף אסוציאציות לרכב, מהי בריאות, לדעתך, משמעות המילה הזו (על הקיר יש קטר קיטור עם שלוש מכוניות: מכונית 1 - בריאות חברתית, 2 מכונית - בריאות נפשית, 3 מכונית - בריאות גופנית) .

הזמן להשלמת המשימה הוא דקה אחת.

מסקנות התרגיל מושמעות.

אז, בריאות היא מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית מלאה.

והכי חשוב, למדת שהבריאות שלנו תלויה רק ​​בנו. ולכן המוטו של השיעור שלנו הוא "בריאותי בידיים".

בואו נגיד את המוטו ביחד.

עכשיו בואו נשחק את המשחק "אני מאמין - אני לא מאמין" (אם אתה מסכים, הרם שתי ידיים, אם לא, מחא כפיים בברכיים 2 פעמים)

1. האם אתה מסכים שפעילות גופנית היא מקור לחיוניות ובריאות? (כן)

2. האם זה נכון שלעיסת מסטיק מצילה שיניים? (לא)

3. האם זה נכון שגזר מאט את תהליך ההזדקנות? (כן)

4. האם זה נכון שיש סמים לא מזיקים? (לא)

5. האם זה נכון שבקיץ אפשר להצטייד בוויטמינים לכל השנה? (לא)

7. האם זה נכון שזה תורם להתקשות ביום חם לשתות מי קרח? (לא)

השיעור שלנו מגיע לסיומו. אילו דברים חדשים למדת בעצמך?

ברצוננו להודות לכם על פעילותכם, הרצון הטוב וההבנה ההדדית המלאה. אנו מקווים שהידע שקיבלת היום יעזור לך בחייך ותנהל אורח חיים בריא.

אנה קאונובה
הדרכה למורים "ידידותי, באומץ, עם אופטימיות - לאורח חיים בריא"

הכשרה למורים« יְדִידוּתִי, באומץ, עם "

תיאור החומר: מודרני חַיִיםעל קשייו הרבים, כלכליים ופסיכולוגיים כאחד, הוא דורש מאדם מכל מקצוע להפעיל את כל הכוח המוסרי והפיזי. נציגים פֵּדָגוֹגִיהעבודה הם הכי קשים מצבים: הם חווים עומסים כפולים בשל העובדה שעבודתם, גם בזמנים היציבים ביותר, מאופיינת בעומס רגשי גבוה ובריווי מתח. השירות הפסיכולוגי-חברתי החליט לנהל הכשרותלשפר את הרווחה הפסיכולוגית של כל המשתתפים תהליך פדגוגי : עוזרי מורים, מורים(מחנכים, מדריכים עבור חינוך גופני, קלינאי תקשורת, מומחים לגיל הרך.

השתמשנו בדברים הבאים בקורס סִפְרוּת:

1. שכורקו T. A. דאנס-אקספרסיב אימון / שכורקו ט. א' - סנט פטרבורג: נאום, 2003. - 192 עמ'.

2. סאקוביץ' נ.א. מדריך לטיפול באמנות. - סנט פטרסבורג, 2005 - 42 עמ'.

3. ל"ד לבדבה. תרגול אמנות תֶרַפּיָהמילות מפתח: גישות, אבחון, מערכת הדרכה. - סנט פטרסבורג: נאום, 2003. - 256 עמ'.

הַדְרָכָה« יְדִידוּתִי, באומץ, עם אופטימיות - לאורח חיים בריא»

יַעַד: שיפור הרווחה הפסיכולוגית של המשתתפים פֵּדָגוֹגִיתהליך של מחנכים צעירים במוסד החינוכי לגיל הרך.

משימות:

1. גיבוש מצב רגשי חיובי, בעזרת שיתוף פעולה וסיוע הדדי בתוך הקבוצה.

2. הפחתת מצבים שליליים והפיכתם למצבים רגשיים חיוביים;

3. היכרות עם טכניקות של ניהול עצמי וויסות עצמי של מצבים רגשיים על מנת למנוע ולהתגבר השלכות אפשריותמתח נפשי, תחזוקה אוֹפְּטִימָלִירָמָה מצב נפשיבתנאי הפעילות המקצועית.

א. חימום

1. פעילות גופנית "שם + שם תואר"זְמַן (3-4 דקות)

יַעַד: היכרות עם הקבוצה, הפגת מתחים.

הוראה. כל משתתף אומר את שמו ותואר לשמו (באיזה אות השם מתחיל). לדוגמה: מריה + קטנה, אלנה + טבעית. המשימה של כל משתתף הַדְרָכָהלשנן שמות עם שמות תואר, ואז אחד אומר את השם ואת שם התואר של המשתתף השני הַדְרָכָהומחליף איתו מקום, על השני לזכור את שמו ואת שם התואר של המשתתף השני אימון וכן הלאהעד שהכל יוחלף.

2. פעילות גופנית "מצא מכנה משותף" (4-5 דקות)

יַעַד: יצירת תחושת קרבה עם אנשים אחרים, קבלה על ידי המשתתפים להכשיר אחד את השני, היווצרות תחושת ערך הזולת וערך עצמי.

חוֹמֶר: כדור או כדור

הוראה. חברים אימון לשבת במעגל משותף. המנהיג מעביר את הכדור מסביב. "תסתכלו היטב על כולם ותחשבו מה יכול לאחד את כולנו". כל משתתף עם העברת הכדור קורא 1 תכונה נפוצהלכל הנוכחים.

II. חלק ראשי

1. תרגיל מדיטטיבי (2-3 דקות)

יַעַד: טעינת אנרגיה, החלמה, פיתוח היכולת להיות לבד עם עצמך, להקשיב "אני" פנימי.

הוראה. הביטו אחד בשני, חייכו. עצמו עיניים ועשו נשימה עמוקהונשיפה איטית. שקט לכמה רגעים. קח את כולם ביד. הרגישו את האנרגיה הנובעת מהיד של השכן שלכם. חשבו על העובדה שהשאיפות של כל הצוות עולות בקנה אחד עם החלומות של כל אחד מכם. כל אישה שואפת בריאות ואיכות חיים. כולם מחכים לאהבה ומנסים לממש את הפוטנציאל היצירתי שלהם. היום נקלוט רעיונות חיוביים חדשים שיכולים לשפר את שלנו חַיִים. הכל בסדר, אנחנו רגועים, אנחנו בטוחים, הכל טוב בעולם שלנו! חזור! הכל בסדר, אנחנו רגועים, אנחנו בטוחים, הכל טוב בעולם שלנו! 1-2-3 תפתחו את העיניים.

2. פעילות גופנית "רגשות במעגל" (3-4 דקות)

יַעַד: יצירת אווירה של אחדות, הגברת גישה חיובית, פיתוח יכולת הביטוי של האדם מצב רגשי.

הוראה. כל המשתתפים עומדים עם הגב במעגל. לאחר מכן, השרשרת מעבירה את המצב הרגשי מהמנהיג בעזרת מחוות והבעות פנים. הרגש צריך לחזור מהמנהיג במעגל אליו.

נושאים לדיון:

1. האם התרגיל הזה היה קל עבורך?

2. באילו רגשות אתה חווה החיים לעתים קרובות יותר?

לאחר הדיון, מוצע גם להעביר במעגל רצון להתעודד.

3. פעילות גופנית "ציור קבוצתי במעגל" (8-10 דקות)

יַעַד: לקדם לכידות, את ההופעה רגשות חיובייםבתהליך הציור.

חוֹמֶר. גיליונות נייר, עפרונות

הוראה. על דף נייר, אתה צריך לצייר תמונה פשוטה או רק כתמי צבע, ולאחר מכן להעביר את השרביט למשתתף הבא כדי להמשיך את הציור. כתוצאה מכך, כל ציור חוזר למחבר הראשון שלו.

נושאים לדיון:

אילו רגשות אתה רוצה להעביר דרך הציור?

אילו קשיים התעוררו במהלך התרגיל?

4. פעילות גופנית "התעמלות קולית" (8-10)

יַעַד: נסיגה מהדקי שרירים, להתיז רגשות שלילייםיצירת גישה חיובית.

הוראה. המשתתפים מוזמנים לשיר צלילים בטוחים דֶרֶךלהשפיע על הגוף. עמדת מוצא – עמידה בגב ישר, מצב רגוע ונינוח. לפני הגיית כל צליל, נשימה עמוקה דרך האף, ובזמן הנשיפה, הצליל מובע בקול רם ובאנרגטי כל עוד הנשימה מספיקה.

צלילים:

A - משפיע לטובה על כל הגוף

E - משפיע על בלוטת התריס

וגם - משפיע על המוח, העיניים, האף והאוזניים

O - משפיע על הלב והריאות

U - משפיע על האיברים הממוקמים בבטן

אני - משפיע על העבודה של האורגניזם כולו

M - משפיע על העבודה של האורגניזם כולו

X - מסייע בניקוי הגוף

HA - עוזר לשיפור מצב הרוח

5. פעילות גופנית "ריקוד של חלקים בודדים בגוף" (3 דקות)

מטרות: מודעות והסרה של מלחצי שרירים; הרחבת הרפרטואר האקספרסיבי. "להשפריץ" אנרגיה שלילית בצורה בטוחהו להמיר אותו לחיובי

חומרים: הקלטה מוזיקלית עם תבנית קצבית ברורה.

הנחיות: המשתתפים עומדים במעגל. צלילי מוזיקה. המארח קורא בתורו לחלקי הגוף, שהריקוד שלהם יתבצע

ריקוד ראש

ריקוד הכוהנים

ריקוד כתפיים

ריקוד רגליים

המשתתפים שואפים להשתמש בחלק הנקוב בגוף בריקוד ככל האפשר.

איזה ריקוד היה קל לביצוע, איזה היה קשה?

הרגשת את השחרור מההדקים, היכן שהם היו מקומיים?

6. השתקפות. דיון ב מעגל: עד כמה רפרטואר הדרכים והשיטות שלך להפגת מתחים פסיכו-רגשיים הועשר בתהליך האינטראקציה עם חברי הקבוצה.

7. פעילות גופנית "לֵב"

יַעַד: להגביר את גוון האנרגיה של הקבוצה.

חוֹמֶר: לבבות קטנים

הוראה: כל משתתף לוקח חופן לבבות. הקבוצה עומדת במעגל צפוף, כמעט נוגעת בכתפיהם, כל אחד מסובב את כתפו הימנית בתוך המעגל, נמתח יד ימיןלמרכז המעגל, סובב אותו עם האגודל למעלה. ואז הוא מתחיל לנוע בכיוון השעון. כשהמעיין קרס ככל האפשר, הקבוצה מתחילה להזיז את ידיה למעלה ולמטה. מלווה את הפרידה מִשׁפָּט: "היי אנחנו!". בהברה האחרונה, המשרעת הופכת למקסימלית בטלטלה האחרונה. לזרוק לבבות.

פרסומים קשורים:

"ידידותי, באומץ עם אופטימיות - לאורח חיים בריא!" מצגת פתוחה של הפרויקט על תרבות פיזית מסתגלת "זה שימושי לכולם.

צורת האירוע היא תחרות של רעיונות מתודולוגיים ביישום אותה בעיה "כיצד לגבש גישה מודעת לבריאותו?".

שאלון להורים "אורח חיים בריא"שאלון להורים "אורח חיים בריא" שם מלא___ 1. מה מצבך הבריאותי?.

חוברת להורים "אורח חיים בריא של הילד"אנחנו רק ספורטאים מהכיתה! אורח חיים בריא לילד. טיפים להורים. כדי שהילד שלך יהיה חזק, והכי חשוב, בריא.

משחק הדרכה למורים בנושא מניעת שחיקה פסיכו-רגשית "מורה בריא - ילד בריא"נושא: משחק - הדרכה למורים « מורה בריא - ילד בריא". מניעת שחיקה פסיכו-רגשית. מטרת האימון: מניעה.

תקציר שיעור על אורח חיים בריא בקבוצת המכינה "אנחנו בעד אורח חיים בריא!"נושא: מהו אורח חיים בריא? מטרה: גיבוש גישה מודעת לבריאות ואורח חיים בריא משימות:.

ייעוץ למורים "אורח חיים בריא של ילדים בגיל הגן ובמשפחה"משימות: 1. לדאוג לרווחתם הפיזית והנפשית של הילדים. 2. נסו להעביר למוחם של הורים, ילדים כי המנוע הנכון.

עצה להורים "אורח חיים בריא"אורח חיים בריא במשפחה» כל ההורים רוצים שהילד שלהם יגדל בריא, חזק, חזק, קשיח. אבל לעתים קרובות הם שוכחים.

ייעוץ להורים "המשפחה שלי בעד אורח חיים בריא"בריאות היא ערך ועושר. יש להעריך את בריאות האנשים! נכון לעשות ספורט, להתבלבל, ולהיות חברים עם תרגילים.

הכשרה למורים "בואו נחיה ביחד"הכשרה לגננות "בואו נחיה ביחד" חוכמה עתיקה אומרת: קשה לשנות את העולם, אבל אם אתה רוצה את זה, תתחיל לשנות את עצמך.

ספריית תמונות:

טקצ'בה טטיאנה
תרחיש הסדנה עם מרכיבי ההדרכה "מניעת אורח חיים בריא"

יַעַד סדנה: היווצרות הצורך באורח חיים בריא ורווחה רגשית (כערובה להצלחה ב פעילות פדגוגית, כישורים ורצון לדאוג לבריאותם.

משימות: להניע מורים לשמר ולקדם בריאות; ליצור גישה חיובית, כנות ופתיחות; לשמור על אקלים פסיכולוגי נוח בצוות.

הוראה של מגיש: בחיינו יש מילים, שמשמעותן, עקב השימוש התכוף בהן, איננו חושבים עליהן עוד. אנו מבטאים אותם באופן אוטומטי, על ידי אינרציה, לפעמים אפילו מעוות. אחת מהמילים הללו היא "שלום". תגיד לי איך אתה מבין את המילה הזאת? איזה מסר, איזו אנרגיה הוא נושא? תחשוב על אילו תמונות יש לך כשאתה אומר את המילה הזו לאנשים אחרים?. תארו לעצמכם שבאמירתו אתם פותחים ערוץ בלתי נראה שדרכו אתם מעבירים אנרגיה מיוחדת לאדם אחר. מה היא נושאת? החזק את התמונה הזו בראש שלך. עכשיו בואו נשלב ידיים ונאמר אחד לשני בקידה "שלום!"... הקדמונים טוענים שבמהלך הקידה נראה שחלק מהאנרגיה זורם מראשו של אדם, כלומר קידה, אנו מחליפים אנרגיה מרצון.

"מי אני?"

לכל אחד מאיתנו יש שם. זה יכול להשתנות ויש לו כמה אפשרויות. כל חברי הקבוצה יושבים במעגל ומתחלפים הם אומרים: "אני - …", אמור את שמם ואת כל הגרסאות שלו. אתה צריך לבחור את זה שאתה הכי אוהב.

תרגיל "בַּלוֹן".

(על השולחנות מוכנים מראש מצעים נקיים, עטים). הוראה: 1. בואו נדמיין מצב כזה שהייתה לכם הזדמנות לעוף בבלון, נא לצייר בלון כמו שאתם מדמיינים אותו.

2. צייר את עצמך בבלון.

3. הכניסו את הדברים הבאים לכדור מושגים: משפחה, עבודה, קריירה, בריאות, כסף, אהבה, נסיעות, חברות. (המושגים כתובים מראש על המסך).

4. הכדור נופל, אז אתה צריך לזרוק את המשקל הנוסף מעל הסיפון ולהשאיר בו רק את 3 המושגים החשובים ביותר עבורך.

בוא נראה אילו ערכים יש לך בנושא שלב בחיים(מספר המושגים הנבחרים כתוב על הלוח - מספר הבחירות מוזן בגיליון המוכן).

אז, ___ אנשים בחרו בבריאות. זה מצביע על כך שהנושא של בריאות ואורח חיים בריא רלוונטי בכל עת.

תרגיל "אגודה"

הביטוי על המסך: "בריאות היא...". לכל אחד מכם יש שלוש פיסות נייר קטנות, כתוב בהן אסוציאציה אחת למילה "בריאות" (בעילום שם). לאחר מכן, הניחו את העלים על הלוח המגנטי.

על המסך הגדרה של מושג הבריאות.

אז, בריאות היא מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית מלאה.

מִבְחָן "אני והבריאות שלי"

מוצגת בפניכם רשימה של הצהרות, שכל אחת מהן דורשת תשובה "כן"אוֹ "לא". עדיף להיות גלוי בתשובה, כי המידע המתקבל מתוצאות הבדיקה מאפשר לשקף את ההרגלים שלך ולהבין מה עליך לעשות על מנת לשמור על בריאותך תקינה למשך שנים רבות. חשיבה על התשובות, ביחס לאמירות מסוימות, תחליף נפשית את המילים "בְּדֶרֶך כְּלַל". לפיכך, אם האמירה הזו מאפיינת את אופן ההתנהגות הרגיל שלך, אז אתה עונה "כן"אם זה קורה לך לעתים רחוקות, אז אתה צריך לענות "לא".

1. לעיתים קרובות יש לי תיאבון ירוד.

2. אחרי כמה שעות של עבודה מתחיל לכאוב לי הראש.

3. לעתים קרובות אני נראה עייף ומדוכא, לפעמים עצבני וזועף.

4. מעת לעת, יש לי מחלות קשות.

5. אני כמעט לא נכנס לספורט ותרגילים גופניים.

6. פעמים אחרונותלהעלות קצת משקל.

7. לעתים קרובות אני מרגיש סחרחורת.

8. כרגע אני מעשן.

9. בילדותי סבלתי מכמה מחלות קשות.

10. יש לי חלום רעואי נוחות בבוקר לאחר ההתעוררות.

עיבוד תוצאות: לכל תשובה "כן"תן לעצמך נקודה אחת וחשב את הסכום.

1-2 נקודות. למרות כמה סימנים של הידרדרות הבריאות, אתה במצב טוב. בשום מקרה אל תוותרו על המאמצים לשמור על בריאותכם.

3-6 נקודות. היחס שלך לבריאותך בקושי יכול להיקרא נורמלי, כבר מרגישים שבזבזת אותו די ביסודיות.

7-10 נקודות. איך הצלחת להגיע למצב הזה? זה מדהים שאתה עדיין מסוגל ללכת ולעבוד. אתה צריך לשנות את ההרגלים שלך באופן מיידי.

כמובן, יש לך את הזכות לא להסכים עם פרשנות זו של התוצאות, במיוחד אם קיבלת בין 7 ל-10 נקודות. אבל עדיין כדאי שתחשוב על אורח החיים שלך, על ההרגלים המשפיעים על הגוף שלך.

תרגיל "אסוציאציות"

הביטוי "אורח חיים בריא הוא..." כתוב על המסך, ו"הרגלים רעים הם..." בצד שמאל. לכל אחד מכם יש שש פיסות נייר קטנות, על שלושת הראשונות כתוב אסוציאציה אחת לביטוי "אורח חיים בריא", ועל שלושת הנותרים - אסוציאציה אחת לביטוי "הרגלים רעים" (בעילום שם).

הגדרה על המסך של אורח חיים בריא

הרגלים רעים על המסך

משחק חימום "תנועה בראון"- מחולק ל-4 קבוצות.

תרגיל "ניתוח הרגלים רעים"

אחד התלמידים כותב את דעתה הכללית של הקבוצה בנושא זה. אנחנו כותבים עם עטים, עפרונות, טוש צבע שונה (לכל קבוצה יש צבע משלה).

שאלות לקבוצות.

1. הגדירו את המושג הרגלים רעים ותארו את הסימפטומים של ביטוים.

2. עישון הוא אחד ההרגלים הרעים הנפוצים ביותר. הגדירו את המונח עישון ורשמו את המאפיינים העיקריים.

3. אלכוהוליזם - גם הרגל מגונה. מה טיבו (למה אדם מתחיל לשתות? איזה נזק מביאה לאדם התמכרות למשקאות אלכוהוליים?

4. התמכרות למחשבים- הרגל רע או נורמה? (הצדק את תשובתך)

פרשנות פסיכולוגית: התרגיל מאפשר למשתתפים להיות מודעים לסכנות של הרגלים רעים.

על המסך - עישון...

אלכוהול, אלכוהוליזם...

הִתמַכְּרוּת…

הפסקה מוזיקלית

וִידֵאוֹ "שיר בריא"

תרגיל "מחמאות".

מְנִיעָהכל מחלה היא מצב רוח טוב. וזה תלוי במידה רבה במילים שאנו שומעים.

(המשתתפים מוזמנים לומר מחמאה לשכנה משמאל וכדומה במעגל).

צייר את מצב הרוח שלך (אמוטיקונים)- משוב.